Lifestyle

Pielęgnacja włosów. Część I: Mity

Te wpisy chciałabym skierować nie tylko do płci pięknej, bo z racji tego, że panowie też mają włosy (niesamowite, co?), które, wyobraźcie sobie,  też mają prawo słabnąć, wysuszać się i wypadać.
Metody oraz kosmetyki, które stosuję, mogą zatem się przydać każdemu, bez względu na płeć. No chyba, że panowie są drwalami i wcierają we włosy tylko dziegieć 🙂

Wpis o tym, jak dbam o własne włosy, znajdziecie w części drugiej, ale najpierw chciałabym obalić kilka mitów, związanych z ich pielęgnacją.

10 moich ulubionych mitów o pielęgnacji włosów:

 

I. Nie wolno myć włosów codziennie, bo takie mycie je tylko wysusza!
Włosy myjemy, jeśli widzimy, że tego potrzebują – ja np. nie wyobrażam sobie wyjścia z domu, jeśli rano nie umyję włosów. Poza tym, tu nie chodzi tylko o włosy, tylko też o nasze samopoczucie.
Pamiętajcie, że każde włosy są inne, tak jak nie ma 2 identycznych osób na świecie. Dlatego, jeśli widzisz, że Twoje włosy potrzebują codziennego mycia – nie możesz im tego odbierać, musisz tylko dobrać odpowiednie kosmetyki, by je chronić przed zewnętrznymi czynnikami i nie zapominać o nawilżaniu.
Mało tego, z medycznego punktu widzenia, częstsze mycie włosów jest korzystne, bo możemy dzięki temu zapobiec chorobom skóry głowy (np. łojotokowemu zapaleniu skóry).

 

II. Jak najwięcej szczotkuj włosy, dzięki temu urosną!
Rozczesuj, ale nie przesadzaj!
Częste szczotkowanie włosów może zrobić więcej  krzywdy, niż pożytku. Dlaczego? Im więcej je czeszemy, tym większa jest szansa na uszkodzenie delikatnej struktury włosa. Owszem, dzięki rozczesywaniu pozbywamy się martwych włosów i rozprowadzamy równomiernie sebum, ale to nie znaczy, że dzięki temu zaczną rosnąć i po miesiącu będziemy mieć bujną czuprynę…

 

III. Odżywka sklei rozdwojone końcówki.
Jasne, a pijąc wodę z cytryną schudniesz w tydzień 8 kg!
Owszem, dobrze dobrane odżywki wspomagają regenerację struktury włosa, ale nie skleją naszych zniszczonych , rozdwojonych końcówek. Jedyną działająca metodą w tym przypadku jest ich podcięcie 😉 

 

IV. Obcinaj często włosy, a będą rosnąć one szybciej!
Tak, jak pisałam wyżej. Obcinanie końcówek jest dobre w przypadku końcówek rozdwojonych  lub bardzo zniszczonych. Rosnąć one, oczywiście, będą (to przecież normalne), ale czy szybciej? Hm, raczej to nie ma żadnego związku.


V. Noszenie kucyków i warkoczy powoduje wypadanie włosów
Poniekąd, jest to prawda. Tak samo, jak zapuszczanie bardzo długich włosów – im dłuższe są, tym są cięższe, co wiąże się z ich wypadaniem.
Jeśli ciągle upinamy włosy w ciasne warkocze i kucyki to tym samym obciążamy włosy, które się łamią i niszczą. Szczególnie, jeśli masz bardzo gęste włosy – moje są właśnie takie, dlatego jeśli zauważam, że zaczynają mocno wypadać, udaję się do fryzjera w celu delikatnego ich „odchudzenia”, by mogły rosnąć dalej i nie przeciążały mieszków włosowych. Pamiętajcie też, że posiadanie długich włosów przez bardzo długi czas powoduje też ich przerzedzenie.

 

VI. Odżywka z piwa
Jako że nie piję alkoholu, ciężko mi jest wyobrazić, jak nieładnie muszą  pachnąć włosy po spryskaniu ich piwem… Ale nawet nie w zapachu sęk. Nie mogę powiedzieć, że nic to nie daje, gdyż tej metody nie stosowałam (i wątpię, bym kiedykolwiek zmieniła zdanie), natomiast, uważam, że jest wiele kosmetyków (przede wszystkim naturalnych i ładnie pachnących), które polepszą strukturę włosa i, przede wszystkim, nie będą zawierać alkoholu, który ma działanie wysuszające…


VII. Jeśli wyrwiesz siwego włosa, na jego miejscu odrosną dwa
To jest mój ulubiony mit 🙂 Oczywiście, jest taką samą bajką, jak i reszta. Nie trzeba być dermatologiem by wiedzieć, że mieszek włosowy może odtworzyć po wyrwaniu tylko jeden włosek, bez względu na jego kolor (a też płeć, kolor skóry i wyznanie właściciela).

 

VIII. Stres powoduje siwienie / Palenie powoduje siwienie
Nie można tego potwierdzić (chyba, że wykorzystamy wyniki eksperymentu, przeprowadzonego na myszach ;)), ale też nie warto odrzucać. Stres, palenie jak i inne czynniki, które nic dobrego dla naszego organizmu nie wnoszą, mogą być jedną z wielu przyczyn siwienia.
Myślę, że nie ma to jednak większego wpływu niż, np. uwarunkowania genetyczne. 


IX. Stosowanie suszarki niszczy włosy
Tak jak słońce, tak samo wiatr, mróz, deszcz i wszystkie inne przeszkody, których nie możemy „wyłączyć”. Z suszarką, oczywiście, włosy zdrowsze nie będą, ale to też nie znaczy, że je zniszczy. Jeśli macie dobrą suszarkę, która posiada funkcję jonizacji, dodatkowo, nie suszycie włosów 6 razy na dobę – spokojnie, nic się włosom nie stanie. Pamiętajcie też, że olejki się najlepiej wchłaniają w strukturę włosa właśnie pod ciepłym nawiewem 😉


X. Odżywkę do włosów aplikujemy na… skórę głowy?
Możliwe, jeśli to są odżywki… do skóry głowy? 🙂 Natomiast jeśli mamy odżywkę do włosów, to wcieramy ją we włosy 😉

 

Oczywiście, mitów jest wiele, niekoniecznie one mają coś wspólnego z prawdą.
Dlatego przed tym, jak zaczniecie stosować jakieś nieznane przed tym metody (jak np. odżywka z piwa)  lub zanim wyrzucicie suszarkę do kosza – zastanówcie się 😉 To, co innym szkodzi, nie koniecznie musi zaszkodzić wam.

You Might Also Like...