Podróże

Gaudi czyli piernikowe domki z marshmallow

Każdy, kto chociaż raz odwiedził Barcelonę, niewątpliwie miał okazję poznać dzieła wielkiego mistrza Gaudiego. Mistrzem on jednak stał się później, a zaczynał bowiem jako zwykły Katalończyk.
Warto sięgnąć historii i poznać życie Antoniego, które wcale nie było łatwym, co też dodatkowo wzbudza zainteresowanie jego osobą.
Nie chce się wierzyć, że człowiek, który zaprojektował znane na całym świecie dzieła sztuki, zaczynał od projektowana płotów, murów oraz zwykłych kiosków. Ale tak wyglądało życie wtedy (zresztą i dziś), w ięc jeśli miało się talent i marzenia to krok po kroku ciężką pracą się do nich zbliżało.

Ponieważ Gaudi spędził w Barcelonie prawie całe życie, da się to wyczuć na każdym kroku – dosłownie.
Spacerując po Barcelonie nawet kostki brukowe są zaprojektowanie przez Antoniego, co jeszcze bardziej dodaje uroku temu miastu. Mało tego, motywy bruku się od siebie różnią – w każdym miejscu spotkaliśmy zupełnie inny wzór 🙂

Ale to nie kostka brukowa sprawiła, że dziś jego nazwisko zna każdy we wszystkich zakątkach świata. Poznajcie nasze trzy ulubione i jedne z najbardziej znanych jego dzieł 🙂

Sagrada Família

Prawdziwa przygoda Gaudiego ze sztuką zaczyna się w 1883 roku, bo wtedy właśnie rozpoczyna on pracę nad projektem swojego życia, a mianowicie Sagrada Familia, projektem, który stworzył niejaki Villara, a Gaudi miał go tylko dokończyć. Jednak projekt ten był dla niego na tyle ciekawy, że Gaudi pracował nad nim przez całe swoje życie, w międzyczasie przeprowadził się i mieszkał w tej świątyni, w której, zgodnie z życzeniem, został pochowany.
Dziś Sagrada Familia to największy dobytek mistrza Gaudiego, prace nad którym zaczęły się w 1866 roku i wciąż trwają – zakończenie prac jest przewidywane na 2026 rok! Tyle z historii.
Nie udało nam się zwiedzić Sagrady od środka (nawet Hiszpanie nie odwiedzają tego miejsca ze względu na… nieco odstraszającą cenę za bilet – prawie 30€), ale na zewnątrz wygląda dość skomplikowanie, nietypowo i równocześnie możemy powiedzieć, że piękniejszej i bardziej skomplikowanej architektury nie widzieliśmy. Wniosek jest jeden – jest to jedno z tych dzieł sztuki, które trzeba zobaczyć na własne oczy.

I choć Gaudi zawsze jest kojarzony właśnie z Sagrada Familia, nie jest to jednak nasz ulubiony jego projekt 🙂

Casa Batlló

Casa Batllo to nasz numer jeden! Jest to budynek mieszkaniowy, ale to że zaprojektował go nikt inny jak Gaudi dodaje mu niezwykłości i zainteresowania 🙂 To dziwaczne dzieło znajdziecie przy Passeig de Gràcia 43. Historia mówi, że sama kamienica powstała w 1877 roku, a Gaudi pracował nad nią dopiero w latach 1904-1906.
Co ma takiego niezwykłego ten budynek? A właśnie to, że wygląda jak z bajki. Taki świat Alicji w krainie czarów, tylko jakby go kręcili w słoneczniej Barcelonie.
Budynek o którym mowa jest pięknie zdobiony motywami, które nawiązują do zwierząt: balkony, przypominające kości, dach z łusek, piękne kolorowe ściany, niby pokryte rybimi łuskami oraz mieniący się dach, przypominający skórę smoka.
Dla nas jest to najpiękniejszy ze wszystkich projektów Gaudiego.

Park Güell

Kolejnym magicznym miejscem w Barcelonie jest przecudowny Park Guell – kolejne dzieło, zaprojektowane przez Gaudiego. Ten piękny ogród położony jest w północno-centralnej części Barcelony, który pierwotnie miał powstać dla bogatego przekroju społeczeństwa, a dziś pełni funkcję najczęściej odwiedzanego miejsca przez turystów. Niestety, Gaudiemu zabrało życia by ukończyć ten projekt, prace nad którym trały 14 lat.
Park otacza wysoki mur z kamieni o różnym kształcie, w którym jest aż 7 bram. Jest to jeden z najbardziej zielonych parków Barcelony, w którym są całe systemy krętych ścieżek i mostków.
Poza piękną roślinnością na posesji parku znajduje się też La Casa Museu Gaudí, czyli dom Gaudiego w którym mieszkał w latach 1906-1925, zanim przeniósł się do Sagrada Familia. Jedną z największych atrakcji parku poza domem, gdzie mieszkał mistrz, są przepiękne schody wejściowe do głównego pawilonu. Prezentują się one jako trzy wysepki: jedna jest w formie węża na tle katalońskiej flagi, druga ma formę groty, a trzecia – salamandry.
Robi wrażenie też Sala Kolumnowa (lub Sala Stu Kolumn, która liczy jednak 86 kolumn 😀 ) oraz piękne piernikowe domki, dachy których wyglądały tak jakby były stworzone z pianek marshmallow ♡
Oczywiście cały park jest miejscem magicznym i bardzo tajemniczym, co zresztą widać na powyższych zdjęciach. Nam Park Guell udało się odwiedzić zaraz po deszczu, więc ludzi nie było tak dużo, a rześkie powietrze i przyjemne zapachy kwitnących drzew robiły swoje.

Oczywiście, każdy projekt Gaudiego jest piękny i hipnotyzujący i jest ich tak dużo, że nie starczyło by tygodnia by wszystkie zwiedzić. Listę projektów Gaudiego znajdziecie tutaj, a my w dzisiejszym wpisie tylko przedstawiamy te, które zwiedziliśmy podczas naszej wizyty zapoznawczej w Barcelonie.
Oczywiście, mamy zamiar tam wracać bo jest to jedno z najpiękniejszych miast na ziemi.
Kolejnym krokiem w kierunku poznania Gaudiego będzie znalezienie dobrej książki, opisującej życie i pracę tego wielkiego mistrza – marzy nam się go bardziej poznać, zrozumieć czym się kierował, w co wierzył i skąd czerpał inspirację. Gdybyście znali jakiś dobry tytuł – możecie śmiało nam polecić! 😉

You Might Also Like...